+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

آخرین اخبار

یونیت هیتر آب گرم
یونیت هیتر آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
مقالات
اجزای رادیاتورها
اجزای رادیاتورها
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸
مقالات
دستگاه های پخش کننده گرما
دستگاه های پخش کننده گرما
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸
مقالات

اجزای رادیاتورها

۲۹ خرداد , ۱۳۹۸ دسته بندی: مقالات

 

شیر رادیاتور:

برای قطع جریان و یا کنترل مقدار جریان آب در رادیاتور، سر راه ورود آب گرم به رادیاتور، شیر مخصوصی به نام شیر رادیاتور نصب میگردد. شیر رادیاتور معمولا دوبل رگلاژ است. به این معنی که داخل شیر نیز یک قسمت تنظیم شونده وجود دارد که به وسیله آن می توان مقطع عبور آب را تنظیم نمود. شیر رادیاتور در حقیقت یک نوع شیر بشقابی زاویه ای است. یک طرف این شیر حالت مهره ماسوره ای دارد که به رادیاتور متصل می گردد و طرف دیگر آن که از داخل به صورت دنده است به لوله ورود آب گرم وصل می شود. نمونه ای از شیر رادیاتور در شکل (۳-۲) آمده است.

"002/

شکل ۳-۲: شیر رادیاتور

در صورتی که گرما از منبع خارجی ( مانند تابش خورشید، افزایش تعداد ساکنین و یا تجهیزات و لوازم برقی) به فضا تحمیل شود دمای هوای اتاق افزایش می یابد. در نتیجه ساکنین اتاق مجبور به باز کردن پنجره ها می شوند. لذا مقدار زیادی انرژی هدر می رود و مصرف انرژی بالا می رود. برای جلوگیری از این اتلاف و بهینه سازی مصرف انرژی توصیه می شود که به جای استفاده از شیر دستی رادیاتور از شیر خودکار حرارتی رادیاتور ( شیر ترموستاتیکی ) استفاده شود. به وسیله شیر ترموستاتیکی می توان درجه حرارت محلی را که رادیاتور در آن نصب شده است را کنترل کرد. همچنین با استفاده از این شیرها می توان دمای حمام و اتاق خواب کودکان را نسبت به دمای اتاق نشیمن و اتاق های دیگر افزایش داد. همچنین می توان دماهای متفاوتی برای ساختمان در روز و شب تنظیم نمود که ضمن تامین شرایط آسایش حرارتی برای ساکنین اتاق موجب کاهش مصرف انرژی ( حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد ) نیز می شود. این شیرها دارای یک قطعه آکاردئونی فلزی شکل ( فانوسه ) هستند که با یک نوع گاز پر شده است. در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل، این گاز منبسط شده و مجرای عبور آب را تنگ می کند. در نتیجه دبی آب گرم ورودی به رادیاتور کاهش یافته و توان حرارتی رادیاتور و درجه حرارت هوای محل کم می شود. با سرد شدن هوای محل ، مجددا حجم گاز کم شده و قطعه آکاردئونی جمع می شود و مجرای عبور آب بازتر می گردد، در نتیجه مقدار دبی آب گرم ورودی به رادیاتور بیشتر شده و توان حرارتی رادیاتور و درجه حرارت هوای محل افزایش می یابد. در شکل ۳-۳ یک شیر ترموستاتیکی و طریقه اتصال آن به رادیاتور نشان داده شده است.

003"004

الف                                                                                                                                    ب

شکل ۳-۳: الف) یک نمونه اتصال شیر ترموستاتیکی به رادیاتور                                                        ب): شیر ترموستاتیکی

در شیر ترموستاتیکی شکل ۳-۳ چون قسمت فانوسه بر روی شیر قرار دارد و شیر نیز بر روی لوله رفت آب گرم و رادیاتور نصب شده است لذا هم گرمای حاصل از هدایت و هم گرمای هوای گرم شده توسط رادیاتور بر آن اثر می کند و از هوای محل کمتر تاثیر می پذیرد در نتیجه نمی تواند به خوبی دمای هوای محیط را کنترل کند. برای رفع این مشکل و کنترل بهتر هوای محل، می توان از شیرهای ترموستاتیکی مخصوص که فانوسه آن ها جدا از شیر است استفاده کرد. فانوسه را باید در محل مناسبی ( دور از نور مستقیم خورشید، پنجره و درب ورودی ) بر روی دیوار نصب کرد، در این حالت ارتباط فانوسه با شیر به وسیله یک لوله مویی است. شیرهای ترموستاتیکی به وسیله دست نیز قابل باز و بسته شدن هستند.

زانو قفلی رادیاتور:

بر روی لوله برگشت رادیاتور، زانوی مخصوصی به نام زانو قفلی نصب می گردد که برای بالانس کردن سیستم به صورت مصنوعی و هنگام جدا کردن رادیاتور( موقع تعمیر ) مورد استفاده قرار می گیرد. یک طرف این زانو مانند شیر رادیاتور حالت مهره ماسوره دارد که بر روی رادیاتور نصب می شود و طرف دیگر آن که از داخل به صورت دنده است بر روی لوله خروجی رادیاتور نصب می گردد. ساختمان زانو قفلی مانند شیر است و به وسیله آن می توان مجرای عبور آب خروجی از رادیاتور را باز و بسته نمود با این تفاوت که قسمت عمل کننده آن که در زیر در زانو قرار گرفته به طور معمول به وسیله آچار آلن باز و بسته می شود. باید توجه داشت که هنگام جداسازی رادیاتور از شبکه لوله کشی هم شیر رادیاتور( لوله رفت ) و هم زانو قفلی ( لوله برگشت ) را باید بست و سپس اقدام به بازکردن مهره ماسوره ها و رادیاتورها نمود. تا چند سال پیش، زانوهای رادیاتور فاقد قسمت شیر داخلی بود. به همین علت امکان جداسازی یک رادیاتور از شبکه در حالی که بقیه رادیاتورها در حال کار بودند، وجود نداشت.

005

شکل ۳-۴: زانو قفلی رادیاتور

شیر هواگیری رادیاتور:

برای تخلیه هوای داخل شبکه لوله کشی و رادیاتورها، در زمان آب اندازی و نیز خارج نمودن حباب های هوایی ( هوا در خلل و فرج های سطح دیگ به تله افتاده که در اثر گرم شدن آب در دیگ از دیواره آن جدا شده و همراه جریان آب گرم از طریق شبکه لوله کشی به داخل رادیاتور هدایت می شوند ) در بالای رادیاتور یک شیر مخصوص به نام شیر هواگیری نصب می کنند. شیرهای هواگیری رادیاتور در دو نوع دستی و خودکار به بازار عرضه می شوند. در شکل ۳-۵ نحوه هواگیری را با استفاده از شیر هواگیری دستی رادیاتور نشان می دهد.

006

شکل ۳-۵: شیر هواگیری دستی رادیاتور

در ساختار شیرای هواگیری نوع خودکار از شناور متصل به یک سوزن استفاده شده است که در صورت وجود هوا در محفظه شیر شناور و سوزن متصل به آن پایین آمده و مجرای خروج هوا یاز می شود. با خارج شدن هوا و ورود آب به محفظه، سوزن همراه شناور بالا آمده و مجرا را می بندد. استفاده از این شیرها به دلیل گرانی، آب بندی نشدن و چکه کردن آب از آنها، رایج نیست. در شکل ۳-۶ دو نمونه از این شیر نشان داده شده است.

007 008
شکل ۳-۶: دو نمونه شیر هواگیری خودکار

 

انواع رادیاتورها از نظر شکل ظاهری

رادیاتورها از نظر شکل ظاهری به سه دسته تقسیم می گردند:

 • پره ای
 • تخت (پانلی)
 • لوله ای

 رادیاتور پره ای

این رادیاتورها از تعدادی پره تشکیل شده اند که هر پره دارای توان حرارتی مشخص است. لذا بر اساس بار حرارتی اتاق تعداد پره های لازم تعیین می شوند. جنس این رادیاتورها معمولا از آلیاژهای آلومینیومی می باشد. از مزایای رادیاتورهای پره ای می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

 • امکان کاهش یا افزایش پره و در نتیجه افزایش یا کاهش توان حرارتی رادیاتور.
 • امکان تعویض پره ها ( در صورتی که آسیب دیده باشند )

01

شکل ۳-۸: رادیاتور پره ای

رادیاتور تخت (پانلی)

در اکثر مواقع از جنس فولاد می باشند. امروزه در اکثر کشورهای اروپایی رواج پیدا کرده است. برخی از ویژگی ها و مزایای این نوع رادیاتورها به شرح ذیل می باشد:

 • یکنواختی بیشتر در گرمایش نسبت به رادیاتورهای پره ای
 • سطح تابش یکنواخت و گسترده و نسبت به رادیاتورهای پره ای انتقال حرارت تابشی آنها بیشتر است.
 • زیبایی و تناسب با اغلب طرح های دکوری
 • نصب یکپارچه و آب بندی خوب

برخی از معایب رادیاتورهای پانلی عبارتند از:

 • به علت استفاده از فولاد امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومینیومی به ویژه در بلند مدت وجود دارد.
 • در صورت آسیب و سوراخ شدن پانل رادیاتور تعمیر آن مقرون به صرفه نیست. (کل پنل باید تعویض شود. )
 • امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی رادیاتور به پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پانل رادیاتور جداگانه، ظرفیت حرارتی را افزایش داد).

رادیاتورهای پانلی فولادی از نظر راندمان و کارایی بهترین نوع رادیاتور هستند به شرط آن که از یک تولیدکننده مطمئن و دارای تکنولوژی روز تهیه شوند.

02

شکل ۳-۹: رادیاتور تخت (پانلی)

رادیاتورهای لوله ای

این نوع رادیاتورها از لوله های فولادی با ابعاد و اندازه های متنوع به صورت عمودی یا افقی ساخته می شوند که دارای طراحی ویژه بوده و به مکان های مسکونی زیبایی خاصی می دهند.

03

شکل ۳-۱۰: رادیاتور لوله ای

انواع رادیاتورها از نظر جنس

رادیاتورها از نظر جنس به سه دسته تقسیم می شوند:

 • چدنی
 • فولادی
 • آلومینیومی

رادیاتورهای چدنی

رادیاتورهای چدنی به صورت پره ای و به روش ریخته گری در ابعاد و اندازه های مختلف از چدن ساخته می شوند. اتصال پره های این رادیاتور به یکدیگر به وسیله مغزی چپ گرد- راست گرد و یا مغزی های جازدنی ( که دو سر آن به وسیله کونیک تراشیده شده است ) انجام می شود. این رادیاتورها برای کار در فشار ۴ اتمسفر و تحمل حداکثر درجه حرارت ۱۱۰۰C  مناسب هستند. مزیت این رادیاتورها نسبت به رادیاتورهای فولادی، مقاومت بیشتر آنها در برابر زنگ زدگی است و به همین دلیل برای فضاهای مرطوب مثل حمام بسیار مناسب است. معایب این رادیاتورها شکنندگی و وزن زیاد است. لازم به ذکر است که با متداول شدن رادیاتورهای آلومینیومی، روز به روز کاربرد رادیاتور چدنی کمتر شده است زیرا راندمان حرارتی پایین و وزن زیادی دارند. وزن این رادیاتورها برای هر متر مربع به ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم می رسد. در شکل ۳-۱۰ یک نمونه رادیاتور چدنی نشان داده شده است.

05
شکل ۳-۱۰: رادیاتور چدنی

رادیاتورهای فولادی

رادیاتورهای فولادی از ورق های آهنی به ضخامت ( ۲۵/۱ میلی متر ) در ابعاد و اندازه های مختلف، معمولا به صورت پره ای ساخته می شوند. هر پره رادیاتور شامل دو صفحه پرس شده است که بر روی هم قرار گرفته، لبه آنها به یکدیگر جوش مقاومتی داده می شود. با قرار گرفتن دو صفحه پرس شده بر روی هم، مسیرهایی برای عبور آب در حد فاصل دو صفحه ایجاد می گردد. پره های تولید شده، در کارخانه با جوش و یا با استفاده از دنده های چپ گرد و راست گرد به یکدیگر متصل می شوند تا رادیاتور با تعداد پره مورد نظر تولید شود. از این رو پره رادیاتورهای فولادی به صورت یک بلوک غیر قابل تفکیک تولید می شوند و قابلیت افزودن یا کاستن پره را ندارند. این رادیاتورها از نظر ارتفاع و پهنا در اندازه های مختلفی ساخته شده و به بازار عرضه می شوند که هر کدام بر حسب ابعاد و اندازه محل نصب رادیاتور در داخل ساختمان، مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه رادیاتورهای فولادی بر حسب پهنای پره و ارتفاع محور تا محور کلکتورهای بالا و پایین آن بیان می شوند. برای مثال منظور از رادیاتور( ۵۰۰*۲۰۰*۲۵ )، رادیاتور ( ۲۵ ) پره با پره هایی به پهنای ( ۲۰۰ میلی متر ) و ارتفاع محور تا محور لوله های رفت و برگشت ( ۵۰۰ میلی متر ) است. به هر رادیاتور یک لوله رفت و یک لوله برگشت آب گرم وصل می شود که اگر تعداد پره ها کمتر از ۲۵ عدد باشد معمولا لوله های رفت و برگشت به یک طرف آن متصل می شوند. ولی اگر تعداد پره ها بیشتر از ۲۵ عدد باشد الزاما باید لوله های رفت و برگشت در طرفین رادیاتور باشند ( یعنی لوله رفت در یک طرف و لوله برگشت آب در طرف دیگر رادیاتور باشد ) در غیر این صورت دمای پره های رادیاتور یکنواخت نخواهد بود و دمای پره های نزدیک به لوله های رفت و برگشت بیشتر از پره های انتها خواهد شد.

رادیاتورهای فولادی از نظر قیمت به صرفه هستند ولی مشکلاتی از قبیل حساسیت در برابر ضربه و خوردگی، عدم تحمل فشار زیاد سیستم، تنوع نداشتن از نظر شکل و نداشتن قابلیت تغییر طول ( عدم قابلیت اضافه یا کم کردن پره ) را دارند.

رادیاتورهای آلومینیومی

رادیاتورهای آلومینیومی از جنس آلیاژهای آلومینیوم بوده و نسبت به رادیاتورهای چدنی و فولادی قدمت کمتری دارند. این رادیاتورها در اصل از لوله های عمودی تشکیل شده اند که بر روی سطح خارجی آنها پره های شعاعی نصب شده و سپس جهت تشعشع بیشتر، انتهای پره های شعاعی مربوط به هر لوله را با یک سطح تخت به همدیگر وصل می کنند. این رادیاتورها به صورت پره ای و معمولا در بلوک های ۵، ۷ و ۱۰ به بازار عرضه می شوند. لبه کلکتور بالا و پایین این رادیاتورها در یک طرف از داخل رزوه راست گرد و در طرف دیگر رزوه چپ گرد می شود. به این ترتیب رادیاتورها را می توان به وسیله مغزی هایی که نصف طول آن دنده راست گرد و نصف دیگر آن چپ گرد است به یکدیگر متصل نمود. برای مثال برای رادیاتور ۱۵ پره یک بلوک رادیاتور ۵ پره را با یک بلوک رادیاتور ۱۰ پره به هم متصل می کند. رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به فولادی سبک تر، زیباتر و ضریب هدایت حرارتی بالاتری دارند ولی از لحاظ قیمت گرانتر می باشند. در فضاهایی که رطوبت زیادی دارند ( مانند حمام ها، زیرزمین ها و سرویس ها ) توصیه می شود که از این نوع رادیاتورها استفاده شود زیرا در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند.

رادیاتورهای آلومینیومی در انواع مختلفی از نظر پهنا، ضخامت پره، ارتفاع محور تا محور کلکتورهای بالا و پایین، شکل ظاهری، قدرت حرارتی با شرایط استاندارد، تولید و به بازار عرضه می شوند.

معیار انتخاب رادیاتور

یک رادیاتور مناسب از نظر کارایی انرژی برای یک فضای مشخص باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • ظرفیت حرارتی بالا: جهت استفاده بهینه از سوخت ظرفیت حرارتی رادیاتور باید بالا باشد.
 • سرعت پاسخ بالا: بار حرارتی فضاها ثابت نبوده و در طول شبانه روز دائم در حال تغییر است برای مثال در روز به دلیل تابش خورشید، استفاده از تجهیزات گرمازا مانند اجاق، اتو، کامپیوتر و سایر لوازم برقی و حرارتی بار حرارتی فضا کاهش می یابد و این منابع گرمازا بخشی از انرزی لازم برای گرمایش فضا را تامین می کنند. جهت استفاده بهینه از انرژی، سیستم گرمایشی فضا باید این قابلیت را داشته باشد تا با فعال شدن هر یک از این منابع خود را به سرعت با شرایط محیط تطبیق داده و دمای اتاق را همواره در مقدار معینی ثابت نگه دارد. به عبارتی دیگر اینرسی حرارتی آن پایین باشد.( سرعت پاسخ دهی بالا باشد). رادیاتور ها نیز به عنوان جزئی از این سیستم باید اینرسی حرارتی آن پایین باشد. اینرسی حرارتی رادیاتورها وابسته به وزن و حجم آبگیری آنها است. به طوری که با افزایش وزن و حجم آبگیری آنها، اینرسی حرارتی بالاتر و در نتیجه زمان پاسخ دهی بیشتر می شود.
 • وزن کم: همانطور که اشاره شد با کاهش وزن رادیاتورها زمان پاسخ دهی آنها بیشتر می شود. برای مثال برای دو رادیاتور مشابه از نظر ابعادی، چگالی کم آلومینیوم نسبت به فولاد باعث می شود تا رادیاتور آلومینیومی پاسخ سریع تری نسبت به رادیاتور فولادی مشابه داشته باشد.
 • قیمت ارزان
 • مقاومت در برابر خوردگی: آب داخل رادیاتورها خنثی نیست در نتیجه فلزات غیر همنام با یکدیگر تشکیل پیل قطبی داده و خوردگی ایجاد می شود. برای حل این مشکل برخی از سازندگان رادیاتور داخل آن را به روش الکترواستاتیک رنگ می زنند که این کار علاوه بر اینکه جلوی خوردگی را می گیرد از هواگرفتن رادیاتور نیز جلوگیری می کند.

 

محل نصب رادیاتور و نکات اجرایی

همانطور که اشاره شد ۲۰ الی ۲۵ درصد مکانیزم انتقال حرارت پره های آلومینیومی، تشعشعی و ۷۵ الی ۸۰ درصد مکانیزم انتقال حرارت دیگر، جابه جایی است. بنابراین باید رادیاتورها در جایی نصب شوند که دید تابشی و جا به جایی هوای بیشتر داشته باشند. بنابراین مناسب است که رادیاتورها را در زیر پنجره ها و ورودی راه روها نصب کنیم زیرا در آنجا جا به جایی هوا بیشتر است و نیروی شناوری ایجاد شده در بالای رادیاتور ( با برخورد هوا به سطح رادیاتور گرم شده در نتیجه چگالی آن پایین می آید و به طور طبیعی به سمت بالا حرکت می کند) ورود هوای سرد شده روی وجه داخلی پنجره و نفوذ هوای سرد از درزهای پنجره به درون اتاق را کاهش می دهد. (شکل۳-۱۱) که باعث می شود دمای اتاق یکنواخت تر باشد.

01

شکل ۳-۱۱: جریان هوا در اطراف رادیاتور

در اتاق هایی که مستطیلی شکل هستند بهتر است رادیاتور را در ضلعی نصب کنیم که سطح تابش آن بیشتر است.

توجه شود که به هیچ عنوان نباید در مقابل رادیاتورها موانعی قرار گیرند که مانع تشعشع آنها شود. فاصله رادیاتورها از دیوار پشت و کف زمین به ترتیب باید حداقل ۴ و ۱۰ سانتی متر باشد تا هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد.

از نصب کردن رادیاتورها داخل فرورفتگی دیوار یا قاب و پشت پرده خودداری شود زیرا این امر باعث کاهش راندان حرارتی آنها می شود. زیرا هم تابش آنها کمتر می شود و هم جریان هوا مختل می شود و در صورتی که قطعه یا پوششی بالا سر آن قرار بگیرد حداقل ۲۰ سانتی متر بالاتر از سر رادیاتور قرار گیرد.

لوله های رفت و برگشت به رادیاتور ممکن است نمایان، زیر کف یا داخل دیوار اجرا شود. رادیاتور باید با بست های مناسب، در محل نصب، به زمین و دیوار پشت متصل و محکم شود.

02

شکل ۳-۱۲: جزئیات نصب رادیاتور