+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

آخرین اخبار

یونیت هیتر آب گرم
یونیت هیتر آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
مقالات
اجزای رادیاتورها
اجزای رادیاتورها
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸
مقالات
دستگاه های پخش کننده گرما
دستگاه های پخش کننده گرما
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸
مقالات

دستگاه های پخش کننده گرما

۲۸ خرداد , ۱۳۹۸ دسته بندی: مقالات

این دستگاه ها نقش مبدل حرارتی را دارند و توسط این دستگاه ها حرارت از آب گرم گرفته و به فضای اتاق داده می شود. این دستگاه ها شامل یونیت هیترها، رادیاتورها، فن کویل ها، کنوکتورها و… هستند.
کنترل کننده ها
کنترل کننده ها برای تنظیم سیستم های تاسیساتی از نظر فشار، درجه حرارت و … مورد استفاده قرار می گیرند که بعضی از آنها برای نشان دادن شرایط کارکرد (نشان دهنده ها) و بعضی به منظور کنترل سیستم (کنترل کننده ها) نصب می شوند. این اجزاء جهت راهبری و نگهداری صحیح سیستم ضرورت دارند. از نشان دهنده ها می توان به ترمومتر، مانومتر دیگ، آب نمای مخزن گازوئیل و آب نمای مخزن انبساط اشاره کرد و از کنترل کننده ها می توان به ترموستات دیگ، ترموستات اتاقی، شیر اطمینان، شیر دو راهه یا سه راهه موتوری و شیر هواگیر اتوماتیک اشاره کرد.
مخازن
سیستم های حرارت مرکزی دارای مخازنی با اهداف خاص هستند. این مخازن عبارتند از مخزن گازوئیل برای نگهداری گازوئیل مصرفی در زمان خاصی از سال، مخزن گازوئیل روزانه، مخزن انبساط بسته، مخزن انبساط باز و مخزن آب گرم مصرفی.
پس از محاسبه بار گرمایشی فضاهای مختلف ساختمان، با توجه به نوع سیستم گرمایشی و شرایط ساختمان باید دستگاه های پخش کننده گرمای مناسب برای فضاهای مختلف ساختمان انتخاب گردد. دستگاه های پخش کننده گرما وسایلی هستند که از آنها برای جبران تلفات حرارتی ساختمان و گرم نگه داشتن فضای مورد نظر استفاده می شود. در این دستگاه ها سیال گرم (آب گرم، آب داغ یا بخار) جریان داشته و انرژی حرارتی خود را از طریق سطح تبادل کننده حرارت به محیط منتقل می کند. در اصل این وسایل نقش یک مبدل حرارتی را دارند.
عوامل موثر بر انتقال حرارت دستگاه های پخش کننده گرما
همانطور که اشاره شد دستگاه های پخش کننده گرما در اصل مبدل های حرارتی می باشند که طبق رابطه انتقال حرارت کلی مقدار انتقال حرارت آنها وابسته به عوامل زیر است:
سطح حرارتی دستگاه
با افزایش سطح حرارتی این دستگاه ها نرخ انتقال حرارت آنها به محیط افزایش می یابد. برای مثال در یونیت هیترها و فن کوئل ها جهت افزایش نرخ انتقال حرارت و در نتیجه بازده، سطح حرارتی آنها را توسط فین یا پره های آلومینیومی یا مسی افزایش می دهند.
اختلاف دما
یک رابطه خطی بین انتقال حرارت جابجایی و اختلاف دمای متوسط سیال موجود در دستگاه پخش کننده گرما و هوای اتاق وجود دارد و با افزایش اختلاف دمای سیال ورودی به دستگاه پخش کننده گرما و هوای اتاق مقدار انتقال حرارت افزایش می یابد. اما با توجه به اینکه داغ بودن بیش از حد سطح دستگاه پخش کننده گرما ممکن است در اثر تماس با بدن موجب سوختگی شود لذا مجاز نیستیم که دمای سیال ورودی به دستگاه را بیش از حد افزایش دهیم.
سرعت جریان هوا
با افزایش سرعت جریان هوای برخوردی به سطح دستگاه های پخش کننده گرما، ضریب انتقال حرارت جابجایی افزایش یافته و در نتیجه مقدار انتقال حرارت افزایش می یابد. به همین دلیل است که حرارت دهی یونیت هیترها و فن کوئل ها بیشتر از رادیاتورها است زیرا درآنها هوا توسط فن بر روی سطح کوئل ها جریان دارد (جابجایی اجباری) در حالیکه در رادیاتورهای معمولی جریان هوا به صورت طبیعی در حال گردش است.
جنس
جنس سطح تبادل حرارت تاثیر زیادی بر مقدار انتقال حرارت دارد و باید ضریب هدایت آن بالا باشد. به همین دلیل کویل های یونیت هیتر و فن کویل ها را معمولا از جنس مس می سازند.
انواع دستگاه های پخش کننده گرما و نحوه انتخاب آنها
رادیاتورها
رادیاتورها وسایلی هستد که حرارت را از طریق جابجایی طبیعی( ۷۵ الی ۸۰ درصد ) و تابش ( ۲۰ الی ۲۵ درصد) به هوای اتاق منتقل می کنند که از نظر جنس و شکل انواع مختلفی دارند. رادیاتورها از نظر جنس به سه دسته فولادی، چدنی و آلومینیومی و از نظر شکل به سه دسته پره ای، تخت (پانلی) و لوله ای تقسیم بندی می شوند.