+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

آخرین اخبار

یونیت هیتر آب گرم
یونیت هیتر آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
مقالات
اجزای رادیاتورها
اجزای رادیاتورها
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸
مقالات
دستگاه های پخش کننده گرما
دستگاه های پخش کننده گرما
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸
مقالات

دیگ های چدنی

۱۵ خرداد , ۱۳۹۸ دسته بندی: مقالات

همانطور که از نام آنها پیداست از چدن خاکستری برای تولید آنها استفاده می شود. دیگ های چدنی در ظرفیت های مختلف تولید شده و می تواند به صورت یک تکه و یا پره ای ساخته شود.
یک تکه: دیگ های چدنی یک تکه برای تولید آب گرم و بخار فشار ضعیف کاربرد دارند و تولید آنها در کشورمان بسیار محدود است.
پره ای: این دیگ ها بر اساس ظرفیت حرارتی آنها از تعدادی پره چدنی ( ساخته شده به روش ریخته گری) تشکیل شده اند. این پره ها می تواند به صورت افقی یا عمودی ساخته شود که در فضای وسط پره ها شعله مشعل قرار می گیرد و جهت افزایش بازده دیگ و حداکثر استفاده از انرژی حرارتی سوخت، در محیط پره ها مجراهای خاصی در نظر گرفته شده اندکه گازهای داغ حاصل از احتراق از آنها عبور می کنند و انرژی خود را به آب داخل دیگ منتقل می کنند.(دیگ های پره ای چدنی عملکردی شبیه نوع لوله آبی دارند) در داخل دیگ چدنی انتقال حرارت از شعله به دیواره دیگ باید از طریق تشعشع صورت گیرد و نباید شعله به طور مستقیم به دیواره دیگ برخورد کند. چون فراهم کردن چنین شرایطی مستلزم فضای زیادی است. لذا در دیگ های خانگی این اصل رعایت نمی شود و برای جلوگیری از برخورد مستقیم شعله با بدنه پره های دیگ در داخل آن آجرچینی می کنند. هر دیگ بر حسب ظرفیت آن شامل یک پره جلو، یک پره عقب و تعدادی پره وسط است که پره جلو و عقب با یکدیگر و با پره های وسط تفاوت دارند ولی تمام پره های وسط یکسان هستند.
مونتاژ(جمع کردن دیگ چدنی)
اتصال پره ها به یدیگر از بالا و پایین به وسیله قطعه ای به نام بوش صورت می گیرد که دو طرف سطح خارجی آن به صورت مخروط ناقص (کونیک) تراشیده شده است و برای آنکه عمل آب بندی به خوبی انجام شود به هنگام استفاده از بوش، آن را به ضد زنگ آغشته می کنند. عمل اتصال پره های جلو، وسط و عقب دیگ به یکدیگر و بستن بقیه قطعات آن را جمع کردن دیگ می گویند. کارخانه یا نمایندگی های فروش، قطعات دیگ های چدنی را به صورت مجزا به خریدار تحویل می دهند و سپس توسط افراد متخصص در محل موتورخانه بر روی فونداسیون جمع می شوند.
دیگ چدنی باید طوری جمع شود که بین پره های آن هیچ درزی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت.
⦁ در هنگام روشن بودن مشعل سرو صدای مشعل تشدید می شود.
هنگامی که مشعل خاموش می شود به دلیل منفی بودن فشار داخل محفظه احتراق دیگ نسبت به محیط، هوای سرد محیط سریع به داخل محفظه احتراق نفوذ کرده و جایگزین گازهای داغ حاصل از احتراق می شود. لذا دیگ سریع سرد می شود که این امر از یک طرف باعث افزایش مصرف سوخت شده و از طرف دیگر تنش حرارتی به دیگ وارد می کند.
در هنگام روشن بودن مشعل، وجود درز بین پره ها سبب به هم خوردن فشار داخل محفظه احتراق و به تبع آن اختلال در پارامترهای احتراق مانند دمای شعله، شکل شعله، نسبت هوا به سوخت، ترکیب محصولات احتراق، بازدهی مشعل و… می شود.
در شکل (۲-۷) دو نمونه پره دیگ چدنی نشان داده شده است.

"1

الف                                            ب
شکل۲-۷: الف و ب) دو نمونه پره دیگ چدنی

دیگ-چدنی
شکل ۲-۸: ترتیب قرار گیری اجزای مختلف یک دیگ چدنی( ساخت شوفاژ کار)

دیگ چدنی - گرماتجهیز %d8%b4

شکل ۲-۹: دو نمونه دیگ چدنی جمع شده با کاور و بدون کاور

 

در شکل (۲-۱۰) شعله و مسیر عبور گازهای حاصل از عمل احتراق در داخل دیگ چدنی نشان داده شده است.

4

شکل ۲-۱۰: شعله و مسیر گازهای احتراق در دیگ چدنی

دیگ-چدنی
شکل ۲-۱۱: مسیر ورود و خروج آب به داخل دیگ

مزایای دیگ های چدنی
از مزایای دیگ های چدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
⦁ در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم هستند.
به دلیل قابلیت جدا شدن پره های دیگ حمل و نقل آنها آسان است و ظرفیت حرارتی آنها با افزایش یا کاهش تعداد پره ها قابل تغییر است.
⦁ در صورت شکستن پره ها، می توان انها را با پره نو تعویض کرد و احتیاجی به تعویض تمامی دیگ نیست.
⦁ قیمت آنها ارزان است.
معایب دیگ های چدنی
از معایب دیگ های چدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
⦁ از مشکلات اصلی این دیگ ها ترک برداشتن جداره پره ها در اثر تنش های حرارتی، فشار زیاد سیستم، ایجاد رسوب روی سطح داخلی پره و… است که در این صورت پره باید توسط فرد متخصص تعویض شود و در صورتی که هنگام تعویض پره دقت کافی به عمل نیاید دیگ مشکل آب بندی و دودبندی پیدا می کند.
⦁ نسبت به کندانس دود بسیار ضعیف هستند.
⦁ مقاومت آنها در برابر برخورد مستقیم شعله پایین است و در صورتی که در داخل دیگ آب نباشد و مشعل بیشتر از ۵ دقیقه روشن بماند کل پره را باید تعویض کرد.
⦁ در ظرفیت برابر طول این دیگ ها به نسبت دیگ های فولادی بیشتر است.
⦁ برای مناطق خیلی سرد که امکان شوک حرارتی وجود دارد مناسب نمی باشد.

صفحه نخست