+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

آخرین اخبار

معرفی تجهیزات ضد عفونی (GARMACO)
معرفی تجهیزات ضد عفونی (GARMACO)
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۹
همه
یونیت هیتر آب گرم
یونیت هیتر آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
مقالات

ساخت یک استخر استاندارد

۶ بهمن , ۱۳۹۷ دسته بندی: مقالات

 تجهیزات استخر شامل تجهیزات ضدعفونی استخر، تجهیزات گرمایش و تجهیزات تصفیه استخر می باشد. سیستم تصفیه استخر که شامل فیلتر تصفیه و پمپ تصفیه استخر می باشد.

از فیلتر به عنوان کلیه و از پمپ به عنوان قلب استخر در سیستم تصفیه استخر یاد می شود زیرا پمپ با به گردش در آوردن آب استخر یا جکوزی و عبور از لوله کشی استخر سیستم و با گذراندن آب از داخل فیلتر که نقش کلیه را بازی می کند آب استخر یا جکوزی را تصفیه می نماید.

به طور کلی استخرها از حیث نحوه تخلیه سطحی آب به دو نوع اسکیمری و سر ریز تقسیم می شود که این عمل تخلیه سطحی آب جهت تصفیه آلاینده های سطحی آب توسط اسکیمر استخری و گریل استخری انجام می شود.

 

استخر استاندارد

اسکیمر استخر در دیواره بالای استخر و معمولا در عرض آن قرار می گیرد و در اثر فشار نازل های ورودی آب استخر در روبروی اسکیمر تعبیه می شود.آلاینده های سطحی آب را جمع آوری و وارد سیستم تصفیه آب می کند.

گریل یا همان شبکه های جمع آوری سطحی دور استخر آب آلوده سطح استخر را که عمدتا از چربی مو حشرات و آب دهان شناگران تشکیل شده در اثر سرریز شدن آب استخر که ناشی از ورود آب از کف استخر می باشد.

آلاینده های سطحی را جمع آوری کرده و وارد مخزنی تحت عنوان بالانس تانک می کند و بعد از انجام فرآیند تصفیه وارد استخر می باشد. همچنین آلاینده هایی که در عمق استخر تجمع می گردد توسط کفشور که معمولا در قسمت عمیق استخر قرار می کیرد خارج شده و وارد سیستم تصفیه آب می شود.

انتخاب پمپ مناسب تصفیه به عنوان قلب سیستم تصفیه استخر یکی از مهمترین بخش های طراحی تاسیسات استخر می باشد که علاوه بر گردش در آوردن آب باید طوری طراحی شود که بتوان افت فشار ناشی از وجود سایر المان های موجود در مسیر لوله کشی استخر از خروج آب تا برگشت به کاسه استخر را جبران نماید.

از نظر جنس بدنه انتخاب پمپ با بدنه و پروانه چدنی یا برنجی بزرگترین اشتباه است! بدنه پمپ های فلزی به دلیل رطوبت فضای تصفیه خانه استخر و همچنین موادشیمیایی ضدعفونی کننده موجود در آب مانند کلر دچار خوردگی و پوسیدگی می شود.

در مقاله ای دیگر به تفصیل در رابطه با جنس مناسب بدنه و پروانه شفت و سایر قطعات موجود در الکتروپمپ شرح داده خواهد شد ولی به طور کلی استفاده از مواد پلیمری در ساخت پمپ های استخری بهترین و بروز ترین انتخاب می باشد.

جهت تصفیه آب استخر از سه نوع فیلتر دیاموته ,کارتریجی و شنی استفاده می کنند. ولی بدلیل هزینه نگهدلری بالا افت فشار زیاد و دشوار ی کارکردن با فیلتر های کارتریجی و دیاتومه و همچنین بک واش سخت این فیلتر ها کمتر مورد استفاده قرار گرفته و بیشتر از فیلتر شنی استفاده می شود.

فیلتر شنی به دلیل افت فشار کمتر ،راحتی کاربرد، بک واش راحت و همچنین هزینه نگهداری پایین تر نسبت به سایر مدل فیلتر ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده و به دلایل ذکر شده در فوق هم در استخر های عمومی و هم خصوصی به وفور استفاده می شود.

در گذشته جنس بدنه فیلتر های شنی فلزی و اغلب ورق گالوانیزه شده بوده ولی به دلیل عمر کوتاهی که این فیلتر ها در اثر زنگ زدگی و خوردگی مواد شیمیایی داشته است و همچنین نرخ پایین تصفیه استفاده از این جنس فیلتر اشتباهی بزرگ محسوب می شود! با ورود صنعت پلیمر در عرصه های مختلف صنعت و همچنین پیشرفت تکنولوژی فیلتر های شنی با بدنه پلیمری وارد این عرصه شده و همچنین با ساخت شیرهای چند راهه متصل به فیلتر کاربری و نگهدای این نوع فیلتر ها بسیار راحت تر کم هزینه تر و با اشغال کمتر فضای تصفیه خانه استخر انجام می شود .

انتخاب نوع شن نیز درفیلتر شنی اهمیت فراوان دارد. در گذشته در فیلترهاش شنی از شن های طبیعی در تصفیه آب استفاده می شده و هنوز هم مرسوم است. مشکل بزرگی که این نوع شن دارد عمر کوتاه آن است به دلیل کلوخ شدن شن افت فشار زیاد و راندمان پایینی که تصفیه آب دارد معمولا خیلی زود باید این نوع شن را تعویض کرد. با ورود تکنولوژی های جدید در سیستم تصفیه استخر با سیلیس های کریستالی که از جنس شیشه فرآوری شده و انجام فرآیندهای مختلف با به عرصه ظهور در این صنعت گذاشته اند.

برخی از مزایای این نوع سیلیس تصفیه راندمان بالای تصفیه مادام العمر بودن سیلیس در شرایط استاندارد آب شفاف سازی آب جلوگیری از رشد بیوفیلم در دیواره های داخلی فیلتر و همچنین افت فشار کمتر در سیستم می باشد.

 

منابع:ویکی پدیا

چیدانه

 

یکی از محصولات برجسته گرماتجهیز، فیلتر شنی و سخت گیر می باشد.

فیلتر شنی و سخت گیر:

نکات فنی در مورد فیلترشنی:

۱-برای شستشوی معکوس باید پمپ را خاموش کرده و شیر فیلتر را درحالت شست وشوی معکوس  قرار داده ودوباره پمپ را روشن می کنیم.

۲-گیج فشار در ورودی و خروجی به اپراتور می فهماند که مسیر عبور آب در فیلتر درحال بسته شدن می باشد.اگر گیج ،فشار خیلی بیشتری را در ورودی نسبت به خروجی نشان دهد متوجه می شویم که آشغال زیادیدر بین شن ها جمع شده به این معنی است که باید شست وشوی معکوس فیلتر انجام گیرد.

۳-نصب شیر هواگیری و فشارسنج الزامیست.

۴-حداقل دمای محل نصب و نگهداری فیلتر شنی باید بیشتر از ۴ درجه نباشد.

۵-بستن سریع شیر فلکه بعد از خروجی دستگاه می تواند باعث صدمه زدن به دستگاه گردد.

۶-در صورت عدم شستشوی فیلتر در زمان مناسب ، احتمال شکل گیری توده های شنی در داخل فیلتر افزایش می یابد. همچنین احتمال سفت شدن شن ها و کاهش قابلیت پاکسازی فیلتر نیزوجود دارد.

شرکت گرما تجهیز تولید کننده و سازنده و خرید و فروش انواع فیلتر شنی می باشد.

دستگاه های فیلترشنی، در تاسیسات استخرها به طور گسترده‌ای جهت تصفیه مداوم آب به کار می‌روند.

خصوصیات فیلترشنی:

ورقهای فولادی مصرفی از نوع ورقهای فولادی ST37 وبا ضخامتهای مشخص می باشد.
در روی فیلتر در قسمت فوقانی و در کنار دستگاه ، دو دریچه آدم رو (MANHOLE) جهت ریختن سنگ سیلیس و سرویس دستگاه قرار داده شده است.
سطوح داخلی مخزن پس از زنگ زدایی کامل با رنگ اپوکسی مخصوص پوشش داده میشوند و سطوح خارجی نیز پس از تمیزکاری با رنگ روغنی مرغوب پوشیده میشوند.
قسمت کف دستگاه ، از صفحه دو جداره ای جهت قرارگرفتن نازلها و به همراه نازلهای پلاستیکی مخصوص جهت جمع آوری و خروج آب ، تشکیل شده است.
فشار کار دستگاه ۲ تا ۴ اتمسفر و فشار تست دستگاه در کارخانه ۶ اتمسفر میباشد.
دستگاه فیلترشنی به همراه شیر آلات صلیبی که آنرا را در حالتهای تصفیه، شستشو و بک واش قرار میدهند و به همراه شیر هواگیری و گیج فشار ارائه میگردد.

لایه های به کار رفته در فیلتر ها ، ازسنگ سیلیس با درجه خلوص بالای ۹۸ درصد و از نوع سیلیس سفید و با دانه بندی ذیل می باشند:

تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری از کف ، دانه بندی : ۱۵ تا ۲۰ میلیمتر

تا ارتفاع ۳۰ سانتی متری از کف ، دانه بندی : ۳ تا ۸ میلیمتر

تا ارتفاع ۴۵ سانتی متری از کف ، دانه بندی : ۱ تا ۲ میلیمتر

Sending
نظر کاربران
0 (0 رای)