+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

آخرین اخبار

یونیت هیتر آب گرم
یونیت هیتر آب گرم
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
مقالات
اجزای رادیاتورها
اجزای رادیاتورها
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸
مقالات
دستگاه های پخش کننده گرما
دستگاه های پخش کننده گرما
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸
مقالات

یونیت هیتر آب گرم

۱۰ تیر , ۱۳۹۸ دسته بندی: مقالات

یونیت هیتر آب گرم

یونیت هیتر یا واحد گرم کننده دستگاهی است که از آن برای گرم کردن فضاهای بزرگ ( نظیر سالن های سرپوشیده ورزشی، کارخانه ها، فضاهایی که نیاز به توان حرارتی بالایی است) که تولید صدا مهم نباشد استفاده می شود. هر دستگاه یونیت هیتر از قسمت های مختلفی به شرح زیر تشکیل شده است:

کویل با لوله های پره دار:

در داخل کویل آب گرم، آب داغ یا بخار به عنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد. بر حسب نوع یونیت هیتر، کویل ممکن است صاف، مکعبی شکل، گرد و یا دایره ای شکل باشد. معمولا کویل های آب گرم و بخار به ترتیب از لوله های مسی و فولادی بدون درز ساخته می شوند.

فن:

این قسمت وظیفه عبور دادن هوا به صورت اجباری از روی کویل و به جریان انداختن هوا در داخل فضای گرم شونده را بر عهده دارد و از نظر برق مصرفی در دو نوع سه فاز و تک فاز و دو سرعت ۹۰۰ و ۱۴۵۰ دور در دقیقه در بازار موجود می باشند. این فن بر حسب ظرفیت و فشار هوادهی ممکن است از نوع ملخی (پنکه ای) و یا سانتریفوژ (گریز از مرکز) باشد. فن دستور خاموش یا روشن شدن را از ترموستات می گیرد که در محیط یا در مسیر برگشت هوا نصب می شود.

 • پره های جهت دهنده هوا:

 • به وسیله این پره ها می توان هوای خروجی از یونیت هیتر را به قسمت های مختلف محل گرم شونده هدایت نمود.
 • کابینت و یا محفظه:

 • قسمتی است که پروانه و کویل در داخل آن و پره های جهت دهنده هوا بر روی آن نصب می گردندکه معمولا از جنس فولاد گالوانیزه می باشند.
 • متعلقات:

 • هر یونیت هیتر بر حسب نیاز می توان دارای متعلقات زیر باشد:
 1. جعبه فیلتر: برای فیلتر کردن و گرفتن ذرات معلق موجود در هوای ورودی
 2. جعبه اختلاط: این جعبه امکان اختلاط هوای بیرون ( هوای تازه ) و هوای برگشتی را فراهم می کند و به کمک آن می توان درصد هوای تازه را کنترل کرد.
 3. جعبه برگشت هوا: هوای برگشتی از طریق این جعبه وارد یونیت هیتر می شود.
 4. جعبه هوای بیرون: ارتباط یونیت هیتر با کانال هوای بیرون( هوای تازه ) را فراهم می کند و هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز باشد هوای تازه وارد محیط شود.
 5. طاقچه: از طاقچه برای نصب یونیت هیتر بر روی دیوار استفاده می شود.

انواع یونیت هیترها

یونیت هیترها به روش های مختلفی به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

 • از نظر سیال واسطه:

 • از نظر سیال انتقال دهنده انرژی، یونیت هیترها به سه نوع آبی، بخار و برقی تقسیم بندی می شوند.
 • از نظر نوع پروانه (فن):

 • از نظر نوع فن به کار رفته، یونیت هیترها به انواع پروانه ملخی (پروانه پنکه ای) و پروانه سانتریفوژ دسته بندی می شوند که با دورهای ۹۰۰RPM ( دور پایین ) و ۱۴۵۰RPM ( دور بالا ) به بازار عرضه می شوند.
 • از نظر ترتیب قرار گرفتن اجزاء:

 • از نظر ترتیب قرار گرفتن اجزاء یونیت هیترها به دو دسته تقسیم بندی می شوند:
 • نوع مکنده:

 • در این نوع یونیت هیترها کویل قبل از فن قرار گرفته است و هوا به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می شود. در این نوع یونیت هیترها فن گرم می شود.
 • نوع دمنده:

 • در این نوع یونیت هیترها بر خلاف نوع مکنده کویل بعد از فن قرار گرفته و در آن هوا به وسیله فن بر روی کویل دمیده می شود.
 • از نظر محل نصب:

 • بر اساس محل نصب، یونیت هیترها به دو نوع سقفی آویزی و زمینی تقسیم بندی می شوند. در نوع سقفی آویزی، جریان هوا می تواند افقی یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بر روی زمین نصب شده و هوا به وسیله هدایت کننده هایی به سمت و محل مورد نظر هدایت می شوند.

0102

کاربرد یونیت هیترها

یونیت هیترها برای گرم کردن فضاهای بزرگ ( نظیر سالن های ورزشی و سالن های کارخانه ها و … ) به دلایل ذکر شده در زیر، مورد استفاده قرار می گیرند:

 1. داشتن توان حرارتی زیاد
 2. جاگیری کمتر مخصوصا در مدل های دیواری و سقفی
 3. توزیع بهتر هوای گرم
 4. سرعت زیاد در گرم کردن فضا
 5. قیمت نسبتا ارزان

مزایای یونیت هیترها

۱-به دلیل انتقال حرارت اجباری ( وجود دمنده هوا ) راندمان بالایی دارند.

۲-نسبت به بقیه سیستم های گرمایش جابجایی، فضا را به صورت یکنواخت تری گرم می کنند.

۳-سرعت گرم کردن نسبتا بالایی دارند. ( پاسخ دهی آنها سریع است ) و احتیاجی به پیش راه اندازی ندارند.

۴-محل قرارگیری آنها می تواند سقف یا محل های مرده ( غیر قابل استفاده ) باشد.

۵-قیمت آنها نسبتا ارزان است.

۶-قابلیت کنترل دستی توزیع هوای گرم را دارد.

۷-نیاز به کانال کشی ندارند.

معایب یونیت هیترها

۱-صدای نسبتا زیادی دارند ( حدود ۸۰db و بالاتر ) مخصوصا مدل های دور بالا که مناسب استفاده در انبارهای بدون پرسنل می باشند.

۲-طرح لوله کشی آن حتما باید معکوس باشد.

۳-قبل از نصب احتیاج به چیدمان تجهیزات می باشد تا محل دقیق آن انتخاب گردد.

۴-به دلیل بالانس بودن پروانه ها، نسبت به تراز بودن موقع نصب خیلی حساس می باشند.

۵-به دلیل دمای بالای هوای خروجی از آنها در ارتفاع پایین نصب نمی گردند.

۶-جهت حفظ راندمان باید سالی یکبار پره های فن آن با واترجت شستشو داده شوند.

۷-احتیاج به رسوب زدایی دارند.

انتخاب یونیت هیتر

کارخانه های سازنده، یونیت هیترهای تولیدی خود را در شرایط استاندارد و یا در شرایط دیگری که مشخص می کنند، در جدولی برای مدل های مختلف ارائه می نمایند که با استفاده از جدول و توجه به فاکتورهای مهم ذکر شده در زیر، می توان تعداد و مدل یونیت هیتر مناسب برای محل گرم شونده را تعیین نمود:

۱-حامل انرژی حرارتی ( که معمولا آب یا بخار آب است )

۲-نوع یونیت هیتر مناسب

۳-محل مناسب قرار گرفتن یونیت هیتر از نظر توزیع بهتر هوا و حرارت

سطح مجاز صدا؛ ( صدای حاصل از کارکردن پروانه یونیت هیتر نباید به صورتی باشد که برای افراد ایجاد ناراحتی نماید. اگرچه احتمالا سروصدای حاصل از کارکردن ماشین آلات در کارخانه ها و سروصدای حاصل از افراد و وسایل ورزشی در سالن های ورزشی به تنهایی بیش از سروصدای حاصل از کارکردن روانه های یونیت هیترها باشد. )

۴-ظرفیت حرارتی هر دستگاه یونیت هیتر

۵-نیاز به انجام تصفیه مکانیکی هوا و یا عدم نیاز به آن

مراحل انتخاب یونیت هیتر آب گرم به صورت زیر است:

گام اول:پیدا کردن ضریب تصحیح ظرفیت حرارتی: سازندگان، مشخصات یونیت هیترهای تولیدی خود را در شرایط استاندارد ارائه می دهند و در صورتی که در شرایط دیگری به کار گرفته شوند باید ضریب تصحیح مربوط به آن شرایط را مشخص کنیم که از جدول به دست می آید.

گام دوم: به دست آوردن ظرفیت حرارتی معادل: مقدار ظرفیت حرارتی دستگاه در شرایط استاندارد ( ظرفیت حرارتی اسمی یونیت هیتر ) را به دست می آوریم که برای این کار از رابطه زیر استفاده می کنیم: Hnominal= که در این رابطه H ظرفیت حرارتی یونیت هیتر که در شرایط واقعی باید تامین کند، CH ضریب تصحیح ظرفیت حرارتی است که از جدول کارخانه سازنده یونیت هیتر به دست می آید و Hnominal ظرفیت حرارتی معادل می باشد که بر اساس آن باید یونیت هیتر انتخاب شود.

گام سوم: انتخاب یونیت هیتر: بر اساس ظرفیت حرارتی معادل به دست آمده در گام قبلی از جدول استفاده می کنیم و یونیت هیتر مورد نظر را انتخاب می کنیم، توجه شود که با انتخاب یونیت هیتر بقیه مشخصات اسمی آن از جمله نرخ جریان هوای اسمی، نرخ جریان آب گرم اسمی، ظرفیت حرارتی اسمی، افت فشار آب، توان و وزن دستگاه مشخص می شوند که برای تعیین کردن نرخ جریان هوای واقعی، دمای هوای خروجی از یونیت هیتر، نرخ جریان آب گرم واقعی و افت فشار آب در داخل کویل به ترتیب باید به گام چهارم، پنجم، ششم و هفتم مراجعه کنید.

گام چهارم: تعیین نرخ جریان هوا: با انتخاب یونیت هیتر( گام قبلی) نرخ جریان هوا در شرایط استاندارد( نرخ جریان هوای اسمی) نیز مشخص می شود و برای به دست آوردن نرخ جریان هوا در شرایط کارکرد ( نرخ جریان هوای واقعی) از رابطه زیر استفاده می کنیم:    (CFM=(CFMnominal)×(CCFM

که در این رابطه نرخ جریان هوای اسمی یونیت هیتر، ضریب تصحیح نرخ جریان هوا است که بر اساس شرایط کارکرد از جدول به دست می آید و نیز نرخ جریان هوای واقعی یونیت هیتر در شرایط کارکرد است.

گام پنجم: تعیین دمای هوای خروجی از یونیت هیتر: برای تعیین دمای هوای خروجی از یونیت هیتر از رابطه ذیل استفاده می کنیم:

Tout = Tin+ H / 1.085 × CFM 

که در این رابطه و به ترتیب دمای های خروجی و ورودی به یونیت هیتر، ظرفیتی حرارتی واقعی یونیت هیتر و نیز نرخ جریان هوای واقعی یونیت هیتر می باشد.

گام ششم: تعیین نرخ جریان آب گرم: برای  تعیین نرخ جریان آب گرم واقعی ورودی به دستگاه از رابطه زیر استفاده می کنیم:

Q = H / 500 × ΔT

که در این رابطه نرخ جریان آب گرم بر حسب gpm ظرفیت حرارتی دستگاه تصحیح شده بر حسب و نیز اختلاف دمای آب گرم ورودی به یونیت هیتر و خروجی از آن می باشد که معمولا ۲۰ درجه فارنهایت در نظر گرفته می شود.

گام هفتم: تعیین افت فشار: برای تعیین افت فشار آب هنگام عبور از یونیت هیتر از رابطه زیر استفاده می کنیم:

ΔP = ΔPnominal × CΔp

که در این رابطه ΔPnominal افت فشار اسمی یونیت هیتر و CΔp ضریب تصحیح افت فشار می باشد و از جداول مربوطه به دست می آیند.

نکته: برای دست یابی به دمای هوای یکنواخت مناسب در تمام فضا، توصیه می شود که کل هوای فضا تقریبا ۴ یا ۵ بار در ساعت از طریق یونیت هیترها به گردش دربیاید. لذا هنگام انتخاب یونیت هیتر بهتر است که نرخ جریان هوای خروجی از یونیت هیتر به اندازه ای باشد که این شرط ارضا شود.

به منظور توزیع بهتر هوا توصیه می شود به جای استفاده از یک یونیت هیتر بزرگ از چند یونیت هیتر کوچک استفاده شود. پیشنهاد می شود که یونیت هیتر طوری انتخاب شود که دمای هوای خروجی از آن بین ۳۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد باشد. توجه شود که دمای هوای خروجی بالاتر از  ۶۰۰Cغیر مجاز است.

تعیین دمای هوای ورودی به یونیت هیتر: دمای هوای ورودی به یونیت هیتر که در ارتفاع بالا نصب می شود معمولا بالاتر از دمای طرح داخل است. دمای هوا در ارتفاعی که یونیت هیتر نصب شده است به صورت زیر تعیین می شود:

برای دمای هوای خروجی از یونیت هیتر تا حدود۵۰۰C، به ازاء هر متر بالاتر از سطح کاری تقریبا حدود ۱/۴۰C دمای هوا بالاتر می رود. منظور از سطح کاری ارتفاعی است که میخواهیم دمای هوا در آن ارتفاع کنترل شود.