+985135412631 / +989150075194
Garmatajhiz.co@gmail.com

دیگ بخار

دیگ بخار یا بویلر بخار

یک مخزن تحت فشار می باشد که در آن آب تحت فشار گرم شده و به بخار تبدیل می شود. بخار به دلیل میزان گرمای نهان تبخیری که آب دریافت می کند تا بخار تبدیل شود، توان حمل میزان انرژی بالاتری را نسبت به آب دارد.

ديگ بخار از نظر قطعات اصلي تشكيل شده است از:

۱) بدنه (شل).

۲) شبكه ها.

۳) كوره يا آتشخانه.

۴) لوله آتشخوار يا لوله هاي دود.

۵) شاسي .

آناليز قطعات فرعي و متعلقات جانبي

-۱ مشعل

-۲ تابلوي برق

-۳ پرشر سوئيچ ها

-۴ سوپاپ اطمينان

-۵ الكتروپمپ

-۶ شير فلكه اصلي

-۷ لِوِل كنترل

-۸ شيرهاي آب نما

۹- شير فلكه تخليه

۱۰- شير هواگيري

۱۱- دربها

۱۲- مانومتر

۱۳- قلاب گير

۱۴- فلنچ دودكش

۱۵- محفظه دمنده

۱۶- فتوسل(چشم الكتريكي)

۱۷- سكو و نردبان

۱۸- الكترود كنترل كننده سطح آب

۱۹- دريچه هاي منهول

۲۰- دريچه هندهول

۲۱- شير فلكه نمونه گيري

۲۲- دريچه بازديد شعله

اساس کار دیگ بخار چیست؟

معرفی دیگ بخار

اساس کار دیگ بخار یا بویلر (Boiler) مبتنی بر ویژگی های مخازن تحت فشار است . دیگ بخار در حقیقت یک مخزن بسته است که آب داخل آن با استفاده از حرارت ناشی از احتراق سوخت مصرفی دیگ بخار گرم شده و در نهایت به بخار آب با فشار بالا تبدیل می شوند.

بخش داخلی دیگ بخار شامل دو قسمت می باشد:  طرف آتش و طرف آب.

به همه سطوحی که در طرف آتش دیگ بخار قرار دارد سطح گرمایی گفته می‌شود. همه قسمت‌های داخلی یک دیگ بخار که تحت فشار بالا قرار می گیرند از آلیاژهای آهنی ساخته شده است.

جنس دیگ‌های بخار معمولا از دو نوع چدنی و فولادی هستند. دیگ بخار چدنی بدلیل مقاومت کمتر برای تولید بخار کم فشار ساخته می‌شود. در حال حاضر اکثر دیگ‌های بخار از جنس فولاد هستند.

کارایی دیگ بخار

پنج قاعده كلي وجود دارد كه به منظور به حداكثر رسيدن كارآيي توليد بخار بايد رعايت شود. اين قواعد عبارتند از:

 •   از ديدگاه ترموديناميكي و اقتصادي همواره بايستي بخار را در بالاترين فشار و درجه حرارت ممكن توليد كنيد
 •  همواره بخار را در فرآيند با پائينترين فشار و درجه حرارت ممكن مصرف كنيد.
 • در ديگهای بخار سوختي، بخار را فقط به اندازه نياز مصرف كننده نهائي توليد كنيد.
 • براي تقليل فشار بخار از بهينه ترين تجهيزات ممكن استفاده كنيد
 • همواره بيشترين بخار ممكن را از سيستمهاي بازيافت حرارت به دست آوريد. طراحي مناسب سيستم بخار به ميزان قابل ملاحظه ای در افزايش كارآيي سيستم مؤثر ميباشد. طراحي ضعيف سيستم تله هاي بخار يكي از نكاتي است كه سبب عملكرد نامناسب يا از كار افتادن كامل سيستم ميشود.

بهره وري انرژی در ديگهاي بخار سيستمهاي پايش بخار ( مثلاً سيستم نشان دهنده درجه حرارت بخار در لوله هاي فرآيند) بارها باز و بسته ميشوند كه اغلب نيز به جهت رفع يك مشكل كوچك همچون تعمير يا تعويض تله بخاري كه كار نميكند، ميباشد. بسياري از نشتيها، مسدود شدن مسير و خراب شدن تجهيزات، نتيجه طراحي نامناسب ميباشد.

با طراحي مناسب سيستم عايقكاري و تعميرات خوب ميتوان از تلفات حرارتي جلوگيري نمود. چون در سيستمهاي بخار بخشهاي زيادي وجود دارند كه ممكن است دچار مشكل شوند، لذا تفكيك اين مشكلات و دسته بندي آنها در گروههای مشترك، كمك خوبي به بهره برداري مناسب خواهد نمود

بویلر
بویلر

قیمت دیگ بخار و عوامل موثر در کیفیت

کیفیت و قیمت یک دیگ بخار به پارامترهای مختلفی بستگی دارد.امروزه خوشبختانه تعداد تولیدکنندگان داخلی دیگ بخار افزایش چشم گیری داشته و این موضوع موجب ایجاد رقابت و بهبود کیفیت در تولید دیگ بخار گردیده است. اما از طرف دیگر متاسفانه موجب رقابت نا سالم و تولید محصولی با قیمت پایین و البته کیفیت پایین تر توسط برخی از تولیدکنندگان شده است.

دیگ بخار استاندارد

اولین و حداقل پارامتر جهت انتخاب یک دیگ بخار،  استاندارد بودن آن است. علی الرغم اینکه استاندارد ملی دیگ های بخار به شماره ۴۲۳۱ هم اکنون اجباری می باشد باز هم شاهد تولید و فروش دیگ های بخار غیر استاندارد و غیر ایمن با قیمت نازل هستیم. لازم به ذکر است در صورت اطلاع اداره کار و یا اداره استاندارد، کارخانه تولیدکننده و همچنین استفاده کننده از دیگ بخار غیر استاندارد توقیف و پلمپ خواهد شد.

ظرفیت واقعی دیگ

یکی دیگر از عوامل موثر در کارایی و قیمت دیگ بخار ظرفیت حقیقی آن می باشد. ظرفیت دیگ بخار عبارت است از میزان تولید بخار در واحد زمان. به طور مثال یک دیگ بخار با ظرفیت ۵ تن در ساعت ، باید مقدار ۵ تن یا ۵۰۰۰ لیتر آب را در یک ساعت به بخار تبدیل نماید. متاسفانه  اداره استاندارد و استاندارد ملی ۴۲۳۱ بر روی ظرفیت واقعی دیگ و میزان سطح انتقال حرارت آن هیچ گونه نظارتی نداشته و این مورد را به سازنده واگذار نموده است! بنابراین در بسیاری از مواقع شاهد هستیم ظرفیت واقعی دیگ های بخار برخی از تولید کنندگان از ظرفیت اسمی آن بسیار پایین تر است.

راندمان و مصرف انرژی دیگ بخار

راندمان دیگ بخار عبارت است از نسبت انرژی تولید شده توسط سیستم به انرژی  ورودی به سیستم .  هرچه راندمان یک دیگ پایین تر باشد میزان سوخت بیشتری جهت دستیابی به یک مقدار ثابت بخار مورد نیاز است. اگرچه قیمت اولیه یک دیگ بخار با راندمان بالاتر بیشتر از یک دیگ بخار با راندمات پایین است ولی با توجه به قیمت گاز یا گازوئیل ، در صورت انجام سرمایه گذاری لازم، این اختلاف قیمت به سرعت در کوتاه مدت جبران شده و بعد از آن موجب کاهش هزینه ها می گردد.

از جمله عوامل موثر در راندمان دیگ بخار ساختار و میزان سطح انتقال حرارت آن می باشد. راندمان یک دیگ بخار سوپر سه پاس واقعی با سطح انتقال حرارت کافی به ۸۵% می رسد که این میزان با نصب اکونومایزر بر روی دودکش قابل افزایش نیز می باشد.

هرچه سطح انتقال حرارت در کوره ، محفظه برگشت و  لوله های پاس دوم و سوم بیشتر باشد راندمان دیگ افزایش یافته و در نتیجه دمای گازهای خروجی از دودکش پایین تر خواهد بود.

خوشبختانه اخیرا برچسب انرژی دیگ های بخار توسط سازمان ملی استاندارد اجباری شده و در صورت اجرای صحیح و دقیق آن توسط شرکت های بازرسی نقش موثری در بهبود راندمان دیگ های بخار تولیدی خواهد داشت.

تجهیزات دیگ بخار

بخشی چشمگیری از قیمت یک دیگ بخار را تجهیزات آن تشکیل می دهد. برخی از این تجهیزات عبارتند از مشعل، پمپ تغذیه ، کنترل کننده ها و نشان دهنده های سطح آب، پرشرسوئیچ ها ، مانومترها و ترمومترها ، شیر اصلی خروج بخار ، شیر اطمینان، شیر تغذیه ، شیر تخلیه ، شیر زیر موبری ، تابلو برق و …

کارکارد صحیح این تجهیزات کارکرد بی وقفه و ایمن یک دیگ بخار را تضمین می نماید. اما در صورتی که هر یک از این قطعات دچار مشکل گردد موجب بروز اختلال در دیگ و در نتیجه پروسه تولید می گردد. همچنین برخی از تجهیزات نقش مهمی در ایمنی دیگ دارد به طور مثال در صورتی که عملکرد شیر اطمینان دچار مشکل گردد می تواند موجب بروز انفجار و خسارات های مالی و تلفات جانی گردد.

قیمت تجهیزات مرغوب نسبت به تجهیزات غیر مرغوب حتی تا چندین برابر بیشتر می باشد که در نتیجه روی قیمت کلی دیگ نیز تاثیر چشمگیری دارد. پیشنهاد می گردد در زمان خرید  به لیست دقیق تجهیزات و مارک آن ها توجه ویژه ای مبذول گردد.

ایمنی دیگ بخار

همان طور که در موارد بالا اشاره گردید پارامترهای مختلفی در ایمنی یک دیگ بخار موثر می باشد. اهمیت ایمنی در یک دیگ بخار بر کسی پوشیده نیست. یک دیگ بخار ایمن موجب آسودگی خاطر و یک دیگ بخار غیر ایمن موجب نگرانی و بروز حادثه می گردد. انفجار یک دیگ بخار حتی می تواند موجب تخریب ساختمان ها و تلفات جانی گردد. ذکر این نکته ضروری است که اگرچه با افزایش ظرفیت دیگ بخار خطرات آن در صورت بروز حادثه افزایش می یابد اما خسارت ها و تلفات یک دیگ بخار کوچک نیز می تواند غیر قابل جبران باشد.

 

مزایای دیگ بخار ساخت شرکت گرماتجهیز

 • قابلیت کنترل دیگ بخار مبتنی بر PLC بصری با شفافیت عملیات بسیار بالا
 • سطح کارایی بالا با توجه به تکنولوژی ۳ پاس
 • کارایی دیگ بخار تا ۹۳ درصد و تا ۹۶٪ بهره وری دیگ بخار با مبدل حرارتی گاز
 • مناسب برای همه سیستم های مشعلbokharدر صنایع مختلف جهت گرمایش استفاده از روش انتقال حرارت غیر مستقیم از طریق برخی از سیالات بسیار رایج می باشد.
  دیگ بخار به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات و ماشین آلات گرمایشی بوده که در صنایع غذایی ، نساجی، نفت ، پتروشیمی، شیمیایی، یونولیت، بتن سازی، تولید قارچ ، تولیدقند، بیمارستان هاو ..، مورد استفاده قرار می گیرد.از دیدگاه طراحی بویلرهای بخار اصولاً این محصول در دو نوع لوله آبی (WaterTube) و لوله آتشی (Fire Tube)، طراحی می گردد و از دیدگاه ساختار به در نوع ساختار عمودی (ایستاده ) و افقی (خوابیده) اجرا می گردد.مهمترین مزیت بویلر های بخار ارائه شده، استاندارد بودن آنها می باشد که از جهت ایمنی و کیفیت مواد مصرفی به هیچ وجه با محصولات غیر استاندارد قابل مقایسه نمی باشند.
  و همچنین نکته مهم دیگر اینکه در این شرکت کار نظارت، بازرسی و کنترل کیفی بویلر توسط بزرگترین شرکت بازرسی فنی دیگ بخار در ایران انجام می شود.ظرفیت تولید دیگ های بخار شرکت از میزان ۵۰ کیلو گرم درساعت الی ۴۰۰ کیلو گرم درساعت به صورت طرح عمودی و همچنین از ۱۰۰ کیلو گرم درساعت تا ۱۵ تن درساعت، در طرح افقی قابل ارائه می باشند.از دیگر ویژگی های بویلرهای مشهد بخار طرح سه پاس (Three Passes) با کوره اصلی و کوره برگشتی و
  طرح وت بک (Wet Back) و همچنین با امکان نصب اکونومایزر در خروجی دودکش (Exhaust Gas Economizer) می باشد.مصارف دیگ بخاردیگ بخارجهت صنایع غذایی
  کاربرد دیگ بخار درخط تولید لواشک و مشتقات خرما
  دیگ بخارجهت صنایع شیمیایی
  دیگ بخارسالن پرورش قارچ
  دیگ بخارجهت لاندری وخشک شویی
  دیگ بخارجهت کاریونولیت
  دیگ بخارجهت استخروسونا
  دیگ بخارجهت کاربتن

شرکت گرما تجهیز با بهره گیری از متخصصان با تجربه داخلی توان ساخت و تولید دیگ بخار ظرفیت بالا و دیگ بخار ظرفیت پایین با رعایت تمامی استاندارد ها را دارا می باشد.

Sending
نظر کاربران
5 (7 رای)
دریافت کاتالوگ ثبت سفارش

محصولات مرتبط

دیگ بخار ظرفیت پایین

دیگ بخار ظرفیت پایین

دیگ بخار ظرفیت بالا

دیگ بخار ظرفیت بالا